Adware – znepříjemňuje práci nějakou reklamní aplikací. Ty mohou mít různou úroveň agresivity od běžných bannerů až po neustále vyskakující pop-up okna nebo ikony v oznamovací oblasti. Další nepříjemnou věcí je např. změna domovské stránky. Adware může být součástí některých produktů (např. BSPlayer, ICQ).

Malware – je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému. V poslední době se velice rychle šíří a znemožňuje práci. Malware, se může tvářit jako antivirus nebo podobný software.

Spyware – je program, který využívá Internetu k odesílání dat z počítače bez vědomí jeho uživatele. Přinejmenším pro využití k cílené reklamě.

Rootkit – je sada počítačových programů a technologií, který se snaží maskovat přítomnost zákeřného software v počítači (například přítomnost virů, trojských koňů, spyware a podobně). Rootkit technologie především maskuje přítomnost zákeřných programů skrýváním adresářů, v nichž jsou instalovány, změny v registrech, v procesech, popřípadě maskuje zvýšení síťové aktivity, aby přítomnost zákeřného software nebyla běžně dostupnými systémovými prostředky odhalitelná. Jde tedy o nástroje, které umožňují skrývat běžící procesy, soubory a systémové údaje, takže pomáhají útočníkovi zůstat skrytý (upravují operační systém tak, aby nebyly běžnými prostředky uživatele zjistitelné). Se škodlivými rootkity se na internetu může i nelegálně obchodovat.

Ransomware – je typ malware, který má za úkol zašifrovat veškeré důležité soubory uživatele, a dále k nim není přístup. Obnovení je podmíněno zaplacením výkupného. Ani po platbě nejsou data uživateli zpřístupněna.

Jak se bránit – Podobně jako u dalších typů malware, zde platí obecné zásady – neotvírat podezřelé přílohy e-mailů, a především aktualizovat systém. O to by se v ideálním případě měly starat automatické aktualizace, které by uživatel neměl vypínat.

Co dělat při napadení – Pokud se jedná o některý ze známých vzorků, pak může být k dispozici nástroj pro dešifrování. Jejich seznam najdete například na Kaspersky. V opačném případě se budete muset s daty rozloučit. Platit výkupné útočníkům nedoporučujeme.

Doporučuji:

SuperAntiSpyware – výkonný nástroj pro detekci a odstraňování spyware, adware, červů, trojských koní, keylggerů a dalšího škodlivého software. Nabízí rychlý skener disků, paměti a registru, nástroj k opravě poškozeného připojení k internetu, plánované automatické skenování, automatické aktualizace. Program je ve free verzi zdarma.
Malwarebytes’ Anti-Malware – aplikace pro vyhledání a odstranění spyware, adware, trojských koní, rootkitů a dalších nebezpečných a škodlivých programů typu malware. Program je možno použít i pro ochranu v reálném čase, kdy je spuštěn na pozadí systému a dokáže sledovat procesy a zasáhnout v případě podezření nebo zjištění infekce. Program je ve free verzi zdarma.
McAfee AVERT Stinger – zatím nejlepší aplikace pro systémy Windows zaměřená na detekování a odstraňování rootkitů bežících v systému. Aktualizace tohoto programu se provádí velice často, proto doporučuji čas od času stáhnout novou verzi a zkontrolovat přítomnost případných Rootkitů. Po stáhnutí stačí program spustit a kliknout na “Scan Now”. Program je zdarma a má velmi dobré výsledky s vyhledáváním a mazáním rootkitů.