Firefox 132.0.2 CZ (x86-x64) (Finální verze)
Stahovat můžete zde → Firefox 132.0.2 CZ ← → Firefox 132.0.2×64 CZ ←
Doporučuji občas kontrolovat aktualizace, kterou provedete kliknutím na “Nápověda, O aplikaci Firefox”.
Chrání hesla a účty lépe než dřív. Vylepšení protisledovací technologie anti-trackingu. Chcete-li získat přístup k tomuto přehledu, klikněte na ikonu štítu v adresním řádku – úplně vlevo v rámci tohoto řádku – a poté z rozbalovací nabídky vyberte možnost Zobrazit možnosti. Nebo napište do adresního řádku about:protections a stiskem klávesy Enter vyvolejte report.
Vylepšení ochrany soukromí, blokování sledovacích kódů a těžbu kryptoměn. Mozilla také vylepšila svůj javascriptový engine SpiderMonkey, který by měl zrychlit načítání stránek až o 15 %, odezvu zkrátit o 12 % a spotřebovat o 8 % méně paměti. Již Firefox 82 přinesl několik změn na pozadí, které zrychlují otevírání nových oken až o 10 %, obnova ukončených sezení je o 17 % rychlejší a stránky využívající rozložení v flexbox (CSS 3) zrychlily až o 20 %.
Zapnutí WebRenderu ve výchozím nastavení. Zatím jen pro uživatele Windows 10 s GPU nVidia, ale i tak je to zásadní změna. WebRender totiž k vykreslování stránek používá právě grafický čip a např. scrollování by s ním mělo být o mnoho plynulejší.
Ukončena podpora starších rozšíření a pracovat bude pouze s těmi, které byly vytvořeny pomocí standardního API WebExtension. Změny by se měly nejvíc projevit na rychlosti načítání a spotřebě operační paměti. Flash se již nespustí automaticky (iVysílání ČT se bez něj obejde a časem nebude potřeba vůbec). Zjednodušené GUI týkající se stahování, ať již jde o samotné tlačítko v horním panelu či status panel se stahováním. Novinkou je jednoduchý nástroj pro snímek obrazovky, kdy jednoduše v prohlížeči kliknete na ikonku nůžek, vyberete oblast, výsledek (pokud chcete) lehce nasdílíte a odkaz se vám nakopíruje do schránky. Byla přidána podpora pro hardwarovou akceleraci AES-GCM, Google Safe Browsing je ve verzi 4 a média se automaticky nespustí v panelech na pozadí.
Rozdělení do více procesů. Pokud například jedna stránka více vytěžuje procesor, stále zbývají prostředky pro ty ostatní.
Zvýšení stability a výkonu, spotřebuje méně RAM než Chrome.
Nové kompaktní vzhledy, na podporovaných systémech Windows přibude nový proces pro interakci s GPU, odstraněna podpora zásuvných modulů přes NPAPI (kromě Flash), výraznější varování při zadávání přihlašovacích údajů na webech bez HTTPS, drobná vylepšení rozhraní správce stahování. Podpora druhé generace rozhraní WebGL. WebGL 2.0 již na OpenGL ES 3.0 přinášející řadu vylepšení v renderovací pipeline, kompresi textur a velká vylepšení v texturingu jako takovém plus další věci.
vylepšený výkon u přehrávání videí, kde není možné použít akceleraci na GPU (nižší využití CPU, plynulejší obraz ve fullscreenu), podporu audio formátu FLAC či indikaci zoomu na stránce v URL řádku, pokud není zoom na výchozí hodnotě. Podpora víceprocesového běhu na dotykových zařízeních s Windows 10.
Velkým lákadlem nové verze by měly být výrazně rychlejší starty prohlížeče. Potěšit to má uživatele i s větším počtem nainstalovaných rozšíření a zásuvných modulů.
Kromě bezpečnostních oprav se vylepšuje také vyhledávání na příslušné webové stránky (spodní lišta aktivovaná klávesovou zkratkou CTRL + F).
Firefox zjednoduší tisk webových stránek. Již nyní existuje zjednodušené zobrazení pro čtení (ikonka otevřené knížky na konci adresového pole). Podobně bude možné zjednodušit stránku před tiskem.
Je potřeba v about:config
zapnout volbu print.use_simplify_page
. V náhledu před tiskem pak bude volba zjednodušit stránku.
Všechny novinky: poznámky k vydání.
Simple Firefox Backup v1.2 – (home) Před instalováním nové verze Firefox doporučuji zálohovat tímto programem, vyhnete se tak ztrátě záložek, či uložených hesel.
Doplňky, software a pluginy
Adblock Plus – Jste otráveni reklamami? Nebaví vás být sledováni? Obtěžují vás bannery? Nainstalujte Adblock Plus, získejte opět kontrolu nad internetem a změňte způsob, jakým web prohlížíte. instalujte → zde ←
Adobe Flash Player 32.0.0.465 – (2020.12.08) Přehrávač flash animací a multimediálního obsahu. Dlouhé roky byl Flash jedním ze základních stavebních kamenů mnoha webů a bylo takřka nemyslitelné prohlížet internet, aniž by byl Flash Player nainstalovaný v počítači. Doba se ale mění a Flash byl postupně nahrazen modernějšími a více otevřenými technologiemi. Teď už Flash končí úplně, od 1. ledna 2021 už nemá podporu ze strany společnosti Adobe. (Od 01.01.2021 doporučuji neinstalovat)
Download : Internet Explorer 32.0.0.465|Firefox 32.0.0.465|Opera, Chrome 32.0.0.465|Uninstaller 32.0.0.465
Adobe Shockwave Player Full 12.3.5.205 – (2019.03.30) Prohlížeč animací vytvořených ve Flash jen pro x86. Při instalaci nemusíte instalovat software třetích stran → Download ← → Uninstaller ←
Java SE Runtime Enviroment (JRE) – (2024.07.23) Rozhraní důležité pro spouštění Java aplikací.
Download: → 8 Update 431 (x86) ← → 8 Update 431 (x64) ←
Pokud byste chtěli vyzkoušet novou testovací verzi pod názvem Aurora, která je dostupná i v CZ a je v testování i 64bit verze, odkaz je zde →download Firefox Aurora←
Jak ve Firefoxu vypnout integrovaný PDF prohlížeč – prohlížeč PDF dokumentů, je ve výchozím nastavení zapnutý a nahrazuje program, který máte pro prohlížení PDF dokumentů nainstalován na počítači (napš. Adobe Reader). Pokud chcete dát přednost programu v systému:
– klikněte na Možnosti, v něm zvolte Aplikace a v zobrazeném seznamu u Přenositelný formát dokumentu (PDF) zvolte v rozbalovací nabídce volbu Použít Adobe Reader (v aplikaci Firefox). Nyní se budou PDF dokumenty opět zobrazovat pomocí externího programu.
Hlavní a důležité novinky 48:
nejpodstatnější novinkou je dle mého podpora technologie multiprocessingu, kterou Mozilla ve Firefoxu označuje jako e10s. Aktivní je/bude jen v menším množství instalací a Mozilla nyní bude ověřovat její chod na širším spektru běžných uživatelů. Další novinkou této verze je ochrana proti nechtěným stahováním, lepší výkon akcelerace prostředí na Linuxu, vylepšené WebRTC či parser médií přepsaný do jazyku Rust, jejž Mozilla vyvíjí.
S touto verzí se ale musí připravit uživatelé velmi starých počítačů na problém, nyní je totiž vyžadován procesor s podporou instrukční sady SSE2. Ta se objevila v roce 2001 s prvními Pentii 4 (u AMD ji najdeme v CPU Athlon 64 a vyšších), takže se technicky bavíme o tom, že Firefox nyní v polovině roku 2016 odstřihl podporu CPU jako Pentium 3 či Athlon XP. Nová verze také podporuje až Mac OS 10.9.
Podpora WebExtensions (z Chromium/Chrome převzatého systému rozšíření) je nyní považována za stabilní. Je zde Web Crypto API pro Workers a spousta dalších věcí pro vývojáře. A v neposlední řadě dodejme, že Mozilla ohlásila blížící se konec Hello ve Firefoxu. A důležitá věc na závěr: rozšíření musí být podepsaná Mozillou.
Tip: Jak si vynutit Electrolysis?
Patrně není důvod, abyste se za architekturou Electrolysis zbytečně hnali. Kdybyste si ale chtěli zaexperimentovat, můžete ji vynutit ručně. Navštivte stránku about:config a předvolbu povolte browser.tabs.remote.autostart. Firefox se s ní ale stále může chovat nepředvídatelně, takže si buďte jistí tím, že víte, co děláte. A že víte, jak ji případně zase vypnout. Zda je Electrolysis zapnutý, zjistíte na stránce about:support. Viz: http://www.cnews.cz
Historie:
Firefox 43-47 – Na rychlejších počítačích Firefox nově podporuje kodek VP9 pomocí akcelerace a embeddovaná YouTube videa zobrazuje ve formátu HTML5. Veškeré pluginy budou standardně vypnuté a uživatel je bude muset pro konkrétní web explicitně aktivovat kliknutím. Jedinou výjimkou bude Flash Player, který bude moci zůstat globálně povolený.
– podpora HKDF ve Web Crypto API, vylepšené zabezpečení JIT kompilátoru JavaScriptu nebo lepší výkon a stabilita WebRTC.
– posílení bezpečnosti
– oprava přesměrování IDN domén
– oproti předchozím verzím, Firefox 45 odebere funkci skupin panelů.
– nový kompresní datový formát Brotli pro lepší zpracovávání webu (jeho plnou sílu poznáme při podpoře webových serverů)
– zapnutí videokodeku H.264 (pokud je podporován systémem) a WebM/VP9 (pokud H.264 systémem podporován není)
– nové anonymní prohlížení s funkcí ochrany proti sledování
– zvýšena bezpečnost pro nepodepsaná rozšíření
– zlepšení podpory API pro online videa v kontejneru m4v
– vylepšení správy hesel a na Windows možnost jejich importu z IE a Chrome
– označení panelů přehrávajících zvuk
– Media Source Extension pro HTML5 videa na všech stránkách
– Firefox dostupný i v 64bitové verzi pro Windows 7 a novější. Nebudou v něm sice fungovat některé zásuvné moduly, ale Mozilla podporu NPAPI stejně příští rok zařízne a výjimku dostane jen Flash. A ten 64bitový je.
Firefox 41.0.3 – velmi výrazné snížení spotřeby paměti doplňku Adblock Plus.
– velmi důležitou změnou je zrušení předvolby browser.newtab.url v about:config. Ta slouží k nastavení stránky v novém panelu, a byla často doplňky pozměňována a někdy i zneužívána k podstrkávání reklamy a cizího obsahu.
– nastavení profilového obrázku účtu Firefox Account
– textový chat ve Firefox Hello
– zobrazování zdrojového kódu stránky v panelu
– a další změny v oblasti doplňků včetně zrušení zneužívané předvolby browser.newtab.url
Firefox 40.0.3 – Nová verze prohlížeče přináší podporu Windows 10, ochranu proti nechtěnému stažení software s Google Unwanted Software, návrhy dlaždic na stránce nového panelu.
Nový vzhled správce doplňků, podepisování doplňků, různá další vylepšení související s výkonem a plynulostí scrollování a videa nebo vykreslováním.